آموزش

آموزش تصویری 3 روش نصب ویندوز روی مک بوک

هر سیستم عاملی (Operating System) مزایا و معایب خود را دارد و ممکن است نیاز باشد تا برای انجام کارهایمان از چند سیستم عامل مختلف استفاده کنیم. به طور مثال برخی از کاربران مک بوک، 💻 نیاز به استفاده از ویندوز نیز خواهند داشت. برای این کار شما می توانید ویندوز را هم روی مک نصب کنید. امروز در لینک 2 دانلودمی خواهیم روش های نصب ویندوز روی مک بوک را به شما آموزش دهیم.

آموزش نحوه نصب ویندوز روی مک

How to Install Windows on Mac

آیا می دانید روی کدام مکینتاش می توان ویندوز را نصب کرد؟ اگر نیاز به اجرای برنامه ها و بازی هایی داشته باشید که فقط روی ویندوز کار می کنند، نیاز به تلاش جهت نصب ویندوز روی مک خواهید داشت. ما شما را در این راه همراهی می کنیم. در ادامه ضمن معرفی مکینتاش های دارای قابلیت نصب ویندوز، به روش نصب آن نیز خواهیم پرداخت.

آموزش نصب ویندوز روی مک، کدام مکینتاش می تواند ویندوز را اجرا کند؟

قبل از انتشار مک بوک با تراشه M1 در پاییز ۱۳۹۹، یکی از مزایای استفاده از مک این بود که می توانستید سیستم عامل Mac را به تنهایی استفاده کنید و یا برای مواردی که نیاز به اجرای برنامه ها و بازی های فقط ویندوز دارید، ویندوز را هم نصب کنید. البته هنوز هم می توان این کار را انجام داد اما نصب ویندوز روی مک بوک با تراشه M1 فقط با استفاده از نسخه ARM ویندوز امکان پذیر است.

در نسخه های قدیمی تر هم، بستگی به نسخه ویندوز دارد. برای اجرای ویندوز ۱۰ هر مکی که از پردازنده اینتل از اواخر سال ۲۰۱۲ به بعد باید از آن پشتیبانی کند. لیست دستگاه های سازگار را مشاهده می کنید.

  • MacBook معرفی شده در ۲۰۱۵ یا بعد از آن
  • MacBook Air معرفی شده در ۲۰۱۲ یا بعد آن
  • MacBook Pro معرفی شده در ۲۰۱۲ یا بعد از آن
  • Mac mini معرفی شده در ۲۰۱۲ یا بعد از آن
  • iMac معرفی شده در ۲۰۱۲ یا بعد از آن
  • iMac Pro همه مدل ها
  • Mac Pro معرفی شده در ۲۰۱۳ یا بعد از آن

اگر M1 Mac دارید، می توانید نسخه ARM ویندوز را از طریق Parallels Desktop 16.5 اجرا کنید.

نصب ویندوز روی مک (نصب ویندوز ۱۱)

قبل از نصب نرم افزار ویندوز روی مک، در مورد آخرین نسخه ویندوز باید بدانید که اجرای ویندوز ۱۱ در مک در حال حاضر امکان پذیر نمی باشد. به این دلیل که برای اجرای ویندوز ۱۱، کامپیوتر به یک ماژول امنیتی به نام TPM نیاز دارد که مک فاقد آن است.

همچنین اگر قصد نصب ویندوز روی اندروید را هم دارید، پیشنهاد می کنیم مطلب آموزش ۳ روش نصب ویندوز روی اندروید گوشی و تبلت را هم مطالعه نمایید.

فضای مورد نیاز برای نصب ویندوز روی مک بوک

اگر می خواهید ویندوز را روی پارتیشن Boot Camp نصب کنید، شما باید حداقل ۶۴ گیگابایت فضای خالی داشته باشید. با این حال برای نصب برنامه و..، پیشنهاد می شود حداقل یک پارتیشن ۱۲۸ گیگابایتی ایجاد کنید.

نصب ویندوز ۱۰ با بوت کمپ یا مجازی سازی

برای نصب ویندوز روی مک، به طور کلی دو روش اصلی وجود دارد که بسته به نیاز های خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.

  • Boot Camp: امکان بوت با ویندوز یا مک را خواهید داشت. هارد شما به دو پارتیشن تقسیم می شود. در هنگام بوت با فشار دادن Alt/Option می توانید سیستم عامل را انتخاب کنید. این روش مناسب بازی های ویندوز و برنامه های گرافیکی نیازمند به قدرت بالا می باشد. تنها عیب آن عدم دسترسی به تمام برنامه های مک است.
  • مجازی سازی: در این روش نصب ویندوز روی مک بدون بوت کمپ به جای تقسیم هارد به دو پارتیشن، از یک برنامه مجازی سازی مانند Parallels Desktop یا VMware Fusion (نرم افزار نصب ویندوز روی مکینتاش) استفاده کرد. در این روش ویندوز در خود مک نصب می شود. مزایای آن شامل استفاده راحت تر، استفاده از برنامه های مک در کنار ویندوز و عدم نیاز به بوت می شود. البته معایبی هم دارد. زیرا شما در حال اجرای دو سیستم عامل به طور همزمان هستید. در نتیجه منابع سیستم مصرف می شود.

چگونه برنامه های ویندوز را روی مک اجرا کنیم؟ با استفاده از سرویس Windows 365 برای نصب ویندوز روی مک های قدیمی

مایکروسافت سرویس جدید Windows 365 را راه اندازی کرده است که به کاربران تجاری اجازه می دهد از هر کجا به کامپیوتر های شخصی مبتنی بر فضای ابری دسترسی داشته باشید. به عبارت دیگر شما به یک کامپیوتر با ویندوز ۱۰ در فضای ابری دسترسی دارید. البته یکی از معایب آن هزینه بالای ماهانه (شروع از ۲۴ دلار برای هر کاربر برای دسترسی به سیستم ۱ CPU, 2GB RAM, 64GB storage) می باشد. همچنین به اتصال اینترنت خوب نیاز دارید.

همینطور برای یادگیری نصب ویندوز ار روی هارد، مطالعه مطلب آموزش نصب ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ از روی هارد اکسترنال نیز برای شما کاربردی و مفید خواهد بود.

نصب ویندوز روی مک با بوت کمپ

همانطور که اشاره کردیم، یکی از راه های نصب ویندوز روی مک، استفاده از روش Boot Camp است. برای این کار دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

ابتدا شما باید فایل ISO ویندوز را دانلود کنید.

سپس برنامه Boot Camp Assistant را اجرا کنید. روی دکمه Choose کلیک کرده و فایل ویندوز را انتخاب کنید. با این کار فایل ویندوز روی حافظه USB کپی می شود.

نصب ویندوز روی مک با بوت کمپ

در این مرحله ممکن است Boot Camp Assistant نیاز به دانلود درایور های مورد نظر داشته باشد. در پایین صفحه برنامه، شما باید پارتیشن بندی جدید را مشخص کنید. پارتیشن مک در سمت چپ و ویندوز در سمت راست قرار داده شده است. به طور پیش فرض برنامه یک پارتیشن با حجم ۴۰ گیگابایت را پیشنهاد می کند که می توانید آن را تغییر دهید.

نصب ویندوز روی مک با بوت کمپ

وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه Install در پایین صفحه کلیک کنید. حال برنامه مک بوک شما را خاموش می کند و برنامه USB نصب می شود. دستورالعمل ها را دنبال کنید تا مراحل به اتمام برسد.

نصب ویندوز روی مک با بوت کمپ

ویندوز آماده استفاده است. هنگامی که مک را روشن می کنید، با فشار دادن کلید Alt یا Option ویندوز را مک را انتخاب کنید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون Bootcamp

راه دیگر شما، استفاده از ماشین مجازی سازی مانند Parallels Desktop یا VMware است. به طور مثال برای استفاده از Parallels ابتدا با آخرین نسخه آن را نصب کنید (دانلود Parallels برای مک). سپس باید یا آخرین نسخه ویندوز ۱۰ را از سایت مایکروسافت دانلود کرده و یا به برنامه اجازه دهید تا آن را دانلود کند. برای این کار در برنامه روی منو های New… > Get Windows 10 from Microsoft > Download Windows 10 کلیک کنید.

در ادامه نصب ویندوز روی مک بوک ایر، در برنامه به منوی File > New بروید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون bootcamp

گزینه Install Windows or another OS from DVD or image file را انتخاب کرده و Continue را بزنید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون bootcamp

رسانه نصب را انتخاب کنید. شما باید فایل ویندوز با پسوند .iso را انتخاب کنید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون bootcamp

در حالت دستی نیز می توانید فایل را به راحتی انتخاب کنید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون bootcamp

در صورت داشتن لایسنس آن را وارد و Continue بزنید و در غیر اینصورت با غیر فعال کردن تیک، Skip را بزنید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون bootcamp

ادیشن مورد نظر ویندوز را انتخاب کرده و Done را بزنید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون bootcamp

انتخاب کنید که ویندوز را به چه منظوری می خواهید نصب کنید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون bootcamp

نام و مکان نصب را مشخص کنید.

استفاده از ماشین مجازی برای نصب ویندوز روی مک بوک بدون bootcamp

Continue را بزنید تا نصب ویندوز روی مک با Parallel انجام شود. پس از اتمام مراحل، می توانید به سادگی از ویندوز همچون برنامه دیگر استفاده کنید.

در پایان اگر قصد انجام عکس این عملیات یعنی نصب مک روی ویندوز را داشتید، مطالعه مطلب آموزش کامل ۲ روش نصب سیستم عامل مک روی ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ را هم فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز نحوه نصب ویندوز روی مک بوک پرو و.. را به شما آموزش دادیم. همچنین به مسائل پیرامون آن نیز پرداختیم. شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در زمینه نصب ویندوز روی مک با فلش را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا