آموزش

آموزش 4 روش رفع ارور Windows Cannot Be Installed to This Disk

در هنگام نصب ویندوز ممکن است خطاهای مختلفی رخ بدهد. یکی از این خطاها، ارور Windows cannot be installed to this disk 💿 است. این ارور به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و با چند روش می‌توانید آن را برطرف کنید. در این مطلب از لینک 2 دانلودبه آموزش ۴ روش رفع ارور Windows Cannot Be Installed to This Disk می‌پردازیم.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk هنگام نصب ویندوز

?How to Fix the Windows Cannot Be Installed to This Disk Error

ارور Windows cannot be installed to this disk به دلایل مختلفی بروز می‌دهد. ابتدا باید ببینید علت بروز این خطا چیست. این خطا اصولا زمانی رخ می‌دهد که سبک پارتیشن هارد دیسک شما از بایوس پشتیبانی نمی‌کند. بایوس شامل دو نوع UEFI و Legacy BIOS می‌شود. UEFI نوع جدیدتر است. هر یک از این نسخه‌ها با نوعی از پارتیشن‌بندی هارد دیسک کار می‌کنند. در صورت عدم تطابق، این ارور را دریافت خواهید کرد. در این مطلب از لینک 2 دانلودروش‌های حل این مشکل را آموزش می‌دهیم.

علت ارور Windows cannot be installed to this disk چیست؟ چه پارتیشن‌بندی مناسب سیستم شما است؟

علت ارور Windows cannot be installed to this disk

برای این که ببینید برای رفع این خطا چه باید بکنید به جمله دوم پیام خطا نگاه کنید. اگر جمله دوم شامل پیام زیر است، رایانه شما دارای BIOS قدیمی یا Legacy BIOS است:

The selected disk is of the GPT partition style

بایوس با پارتیشن‌بندی GPT کار نمی‌کند و باید آن را به MBR تبدیل کنید. برای متوجه شدن تفاوت GPT با MBR مطلب بررسی تفاوت پارتیشن هارد MBR و GPT هنگام نصب ویندوز را مطالعه کنید.

اگر با جمله دوم که شامل پیام زیر می‌شود مواجه شدید، یعنی کامپیوتر شما بایوس UEFI دارد:

The selected disk has an MBR partition table. On EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks

در این حالت می‌توانید ویندوز را روی پارتیشن GPT نصب کنید.

بهترین حالت این است که در صورت امکان سیستم عامل UEFI با دیسک GPT داشته باشید. اگر سیستم شما قابلیت UEFI دارد، دیسک را به GPT تبدیل کنید. اگر سیستم شما قدیمی باشد، این امکان وجود ندارد. می‌توانید فرق بین UEFI با Bios را در مطلب بررسی تفاوت UEFI ، BIOS و Legacy Mode مطالعه کنید.

پیش از حل مشکل Windows cannot be installed to this disk. the selected disk is of the GPT partition style و ارور مشابه، اگر قرار است با فلش بوتیبل ویندوز را نصب کنید، بهتر است از فلشی با USB 2.0 استفاده کنید. در این حالت می‌توانید بین بوت با MBR یا Legacy انتخاب کنید. در فلش USB 3.0 این گونه نیست.

اگر می‌خواهید حالت بایوس را تغییر دهید، مطلب تبدیل بایوس Legacy به UEFI را مطالعه کنید.

رفع ارور Windows cannot be installed to this disk GPT

اگر ارور Selected disk is of GPT style را دریافت می‌کنید، یعنی کامپیوتر شما در حالت Legacy BIOS بوت شده است که نیاز به MBR دارد. حال باید GPT را به MBR تبدیل کنید. برای حل مشکل Windows cannot be installed to this disk GPT کامپیوتر خود را خاموش کنید. کامپیوتر خود را با DVD یا فلش بوتیبل بوت کنید. یعنی وقتی کامپیوتر روشن شد، دکمه F1، F12 یا … را فشار دهید. این دکمه بستگی به برند کامپیوتر شما دارد. وقتی صفحه Windows Setup نمایان شد، Shift+F10 را فشار دهید.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

Command prompt باز خواهد شد.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

diskpart را وارد کنید. Enter را بزنید.

list disk را وارد کنید. Enter را بزنید. حال می‌توانید هارد دیسکی را که به کامپیوتر متصل است، مشاهده کنید.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

اگر تنها یک هارد دیسک وجود داشته باشد، پیام Disk 0 را دریافت خواهید کرد. در تصویر بالا * زیر Dyn قرار دارد. اگر زیر GPT بود، دیسک نیز GPT بود. وقتی چنین نیست یعنی دیسک MBR است. در تصویر زیر میتوانید حالت GPT را مشاهده کنید. ستاره زیر GPT قرار دارد.

مشکل Windows cannot be installed to this disk. the selected disk is of the gpt partition style

حال <select disk <disk_number را وارد کنید. در <> عدد دیسک را که در اینجا ۰ است، وارد کنید. Enter را بزنید. اگر بیشتر  از  یک دیسک دارید، عدد دیسکی را وارد کنید که می‌خواهید ویندوز را در آن نصب کنید.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

حال باید تمام اطلاعات دیسک را پاک کنید. با این کار تمامی اطلاعات شما پاک خواهد شد.

پس بهتر است از آن‌ها پیش از این کار بکاپ بگیرید. Clean را وارد کنید. سپس Enter را بزنید.

حال می‌توانید فرمت دیسک را تغییر دهید و آن را به حالت MBR قرار دهید. دستور زیر را وارد کنید و Enter را بزنید:

convert MBR

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

exit را وارد کنید و Enter را بزنید تا از Command prompt خارج شوید و نصب ویندوز را روی دیسک MBR انجام دهید.

حل مشکل ارور Windows cannot to be installed to this disk.the selected disk با تغییر به UEFI Mode

برای حل مشکل Windows cannot be installed to this disk this computer’s hardware may not در زمانی که دیسک GPT است، به سیستمی نیاز دارید که مادر برد آن با UEFI سازگار باشد. در سیستم‌ های بایوس نمی‌توانید دیسک GPT را اجرا کنید. اکثر کامپیوترهای جدید UEFI و Legacy BIOS را پشتیبانی می‌کنند. بنابراین، باید چک کنید که آیا کامپیوتر شما UEFI دارد یا نه. سپس این روش را اجرا کنید.

برای تغییر به UEFI کامپیوتر خود را خاموش کنید. حال آن را روشن کنید و دکمه بوت را فشار دهید تا وارد بایوس شوید. دکمه بوت با توجه به نوع و مدل کامپیوتر شما متفاوت خواهد بود. اصولا باید F1، F10، F12، Del یا Esc را فشار دهید. می‌توانید در گوگل هم جستجو کنید.

وقتی وارد بایوس شدید، به Boot بروید. سپس UEFI را انتخاب کنید و تغییرات را ذخیره کنید. برای انتخاب گزینه‌ها از دکمه‌های جهت کیبورد استفاده کنید.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

سپس Save & Exit را انتخاب کنید و منتظر بمانید کامپیوتر ریستارت شود.

حال پس از بوت مراحل نصب ویندوز را طی کنید.

در کامپیوترهای مدرن و جدید حالت UEFI نیز جدید شده است و شما می‌توانید با ماوس این کار را انجام دهید.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

برای یادگیری روش‌های مختلف تبدیل GPT به MBR مطلب ۴ روش رفع مشکل ارور GPT در نصب ویندوز را مطالعه کنید.

حل مشکل Windows cannot be installed to this disk. the selected disk has an MBR

این ارور یعنی کامپیوتر شما دارای UEFI است و دیسکی که شما از آن استفاده می‌کنید دارای پارتیشن MBR است. برای رفع مشکل ارور Windows cannot be installed to this disk در این حالت، دو راه وجود دارد:

اولین روش این است که دیسک MBR را به GPT تبدیل کنید. این روش تمامی اطلاعات شما را از روی هارد دیسک حذف خواهد کرد. همان طور که توضیح دادیم Command prompt را در صفحه نصب باز کنید. سپس diskpart را وارد کنید و دیسک موردنظر را انتخاب کنید.

پس از آن convert GPT را وارد کنید و Enter را وارد کنید.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

حال تمامی اطلاعات پاک می‌شوند و دیسک به پارتیشن GPT تبدیل می‌شود.

روش دوم برای حل ارور The selected disk has an MBR partition table. On EFI system, Windows can only be installed to GPT disks این است که Legacy BIOS را انتخاب کنید و دیسک MBR را اجرا کنید.

برای این کار کامپیوتر را خاموش کنید و سپس آن را روشن کنید. دکمه بوت را بزنید و وارد منو UEFI/BIOS شوید. به سربرگ BOOT بروید و Legacy را انتخاب کنید و تغییرات را ذخیره کنید. کامپیوتر خود را ری استارت کنید.

راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk

حال می‌توانید دیسک MBR را با Legacy BIOS mode اجرا کنید.

حل مشکل Windows Cannot Be Installed to This Disk و تبدیل GPT به MBR با Disk Management Utility

دیگر راه حل مشکل Windows cannot be installed to this disk این است که برای تبدیل GTP به MBR از Disk Management Utility ویندوز فعلی استفاده کنید.

در این روش نیز اطلاعات شما پاک خواهند شد.

قبل از نصب ویندوز ابتدا در ویندوز فعلی و در بخش جستجوی منوی Start عبارت Disk Management را سرچ کنید. سپس روی Create and Format Hard Disk Partitions بزنید. دیسکی را که می‌خواهید تبدیل شود، از فهرست پیدا کنید. روی آن راست کلیک کنید و Delete volume را انتخاب کنید.

علت ارور Windows cannot be installed to this disk

دوباره روی آن راست کلیک کنید و Convert to MBR disk را انتخاب کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب از لینک 2 دانلودروش های رفع ارور نصب ویندوز Windows cannot be installed to this disk را آموزش دادیم. شما از کدام روش برای برطرف کردن این مشکل استفاده کردید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا