آموزش

هر نوع از باتری های کوچک (قلمی، شارژی و الکالاین) چه استفاده هایی دارند؟

کاربرد هر نوع باطری

هر نوع از باتری های کوچک (قلمی، شارژی و الکالاین) چه استفاده هایی دارند؟

اگر به دنبال باطری مناسب با ابعاد و ولتاژ مناسب برای وسایل‌هایی که به باتری هایی با ولتاژ کم نیاز دارند هستید این مقاله را مطالعه کنید. ما ۶ نوع باطری را در این مقاله جمع آوری کردیم و اطلاعات جامعی از این باطری‌ها در اختیارتان قرار داده‌ایم . با ما همراه باشید.

انواع باتری قلمی و نیم قامی

 1. زینک-کربن
 2. آلکالاین
 3. لیتیوم
 4. لیتیوم-یون
 5. نیکل کادمیوم
 6. نیکل هیدرید فلز

باتری زینک کربن

باتری زینک کربن از صد ها سال قبل تولید شده و نوعی باتری خشک است که جزو اولین باتری قلمی دسته بندی می شود. باتری های زینک کربن در حال حاضر استفاده نمی شوند از لحاظ ساختاری این باتری ها دارای بدنه فلزی از جنس کربن هستند و درون آنها را خمیر آمونیوم کلرید یا زینک کلرید تشکیل داده است.

خمیر آمنیوم کلرید نقش الکترولیت باتری را ایفا می کند.قسمت کربن این باتری در تماس با الکترولیت است زیرا که سایر فلزات متداول در تماس با خمیر نمکی خورده می شوند و کاربرد خود را از دست می دهند.از معایب بزرگ این نوع از باتری ها این است که در دمای بالا از کار می افتند و همینطور عمر قفسه کوتاهی دارند به این معنی که نمیتوان به مدت طولانی آنها را بدون استفاده نگه داشت زیرا خمیر نمکی با بدنه ی روی این باتری واکنش می دهد و موجب کاهش ضخامت بدنه آن می شود و کم کم بدنه را از بین می برد.

به دلیل داشتن مواد سمی و جیوه استفاده از این باتری ها منسوخ شده است و همچنین دیگر کاربرد چندانی ندارند زیرا که هم قابلیت شارژ مجدد را دارا نمی باشند و هم دفع آنها برای طبیعت به شدت خطرناک می باشد‌.

باتری زینک کربن

باطری آلکالاین

باطری آلکالاین یا همان باطری قلیایی به صورت کلی نوعی از باطری ها هستند که فرایند تولید انرژی شان با واکنش میان روی و مگنز صورت می گیرد.این باطری ها چگالی ۵ برابربیشتر نسبت به کربن روی ها دارند و البته از نوع پر کاربرد در حال حاضر هستند.از مزایای باطری های آلکالاین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ۴ تا ۶ برابر ظرفیت بیشتر نسبت به نوع های دیگر باتری ها
 2. چگالی کم
 3. عمر مفید و مناسب
 4. دارای نوع شارژی با قابلیت شارژ مجدد
 5. عمر سرویس دهی بیشتر
 6. فاقد جیوه و عدم آسیب به محیط زیست

نوع شارژی باتری های آلکالاین قیمت بیشتری را نسبت به نوع یک بار مصرف آن دارد اما از مزیت های استفاده از این نوع باتری میتوان به استفاده مجدد پس از اتمام شارژ و شارژ شدن مجدد آن اشاره کرد که برای استفاده در دستگاه هایی مانند دوربین های عکاسی و فیلمبرداری و … بسیار به صرفه خواهند بود.البته نوع غیر شارژی این باتری ها نیز به نسبت سایر هم نوعان خود قیمت بیشتری دارد که خرید آنها با توجه به عمر طولانی تر و کارایی بیشتر آنها کاملا به صرفه و عقلانی می باشد.

باطری لیتیومی

به گزارش منبع مقاله باطری لیتیومی انواع مختلفی مانند لیتیوم -یون ،لیتیوم پلیمر دارد که کارایی آنها از نوع ساده باتری لیتیومی بسیار بیشتر و باتری های لیتیومی تقریبا کاربرد خاصی ندارد زیرا مزایای آنها بسیار کم و معایبشان بیشتر می باشد.از معایب آنها میتوان به داشتن جیوه،تایم مصرف کم،نداشتن نوع شارژی،ابعاد بزرگ و همچنین نداشتن کاربرد در دمای بالا و دمای بسیار پایین می باشد.

لیتیوم -یون

لیتیوم یون ها از باتری های بسیار پر کاربرد و فراگیر هستند زیرا دسترسی راحت دارند و میتوان از سوپر مارکت ها جتی آنها را خرید و تهیه کرد.

لیتیوم یون ها دارای نوع قابل شارژ نیز می باشند که در زمان تخلیه انرژی موجود در آنها یون های لیتیوم از الکترود های منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن در خلاف جهت گفته شده حرکت می کنند.از باطری های لیتیوم یون بیشتر در وسایل الکترونیکی قابل حمل و در صنعت هوا فضا استفاده ی به عنوان باطری شارژی شود.

باتری نیکل کادمیوم

باتری های نیکل کادمیوم به دلیل داشتن معایب بسیار همچون تحمل دمایی بسیار پایین و احتمال انفجار،وزن بیشتر نسبت به آلکالاین ها،سرعت تخلیه شارژ بیشتر اشاره کرد.برای مصارفی که نیاز به ولتاژ بالا دارند مناسب می باشد.

قیمت این باتری ها نسبت به نوع سرب اسید بیشتر است و هینطور نرخ دشارژی بالاتری دارند.کادمیم یک فلز سنگین است که دفع آن اگر به صورت مناسب انجام نشود باعث آسیب جدی به محیط زیست خواهد شد.

باتری نیکل کادمیوم

باتری نیکل هیدرید فلز

باطری های نیکل هیدرید فلز به باطری های نیکل کادمیوم شباهت بسیاری دارند اما از لحاظ ساختاری در آنها الکترود مثبت از جنس نیکل اکسی هیدروکسید و الکترود منفی از جنس آلیاژ جذب کننده هیدروژن که به جای کادمیوم استفاده شده است.

باطری های نیکل هیدرید فلز نسبت به نوع نیکل کادمیوم ۳ برابرظرفیت بیشتری دارند.از این باطری ها در قایق،روشنایی های اظطراری،چراغ اتوبوس،دوچرخه برقی و… استفاده می شود زیرا که نرخ دشارژی پایینی دارند و همچنین دارای قابلیت شارژ مجدد هستند.

نتیجه گیری :

باتری زینک کربن که از صدها سال قبل تولید شده و‌نوعی باتری خشک است و جزو اولین باتری‌های قلمی هستند ، از این باتری‌ها دیگر استفاده نمیشود زیرا باتری‌ها در دمای بالا از کار می‌افتند و حتی نمیتوان آنها را به مدت طولانی بدون استفاده گذاشت همچنین به دلیل مواد سمی و جیوه استفاده این باتری‌ منسوخ شده است.

این باتری‌ها دارای بدنه فلزی از جنس کربن هستند و درون آن‌ها را خمیر آمونیوم کلرید یا زینک کلرید تشکیل میشود

باتری آلکالاین با عنوان باتری قلقایی شناخته میشوند امروزه ازباتری های پر کاربرد هستند نوع شارژی باتری های آلکالاین قیمت بیشتری را نسبت به نوع یک بار مصرف آن دارد.

از مزیت های استفاده از این نوع باتری میتوان شارژ شدن مجدد آن اشاره کرد که برای استفاده در دستگاه هایی مانند دوربین های عکاسی و فیلمبرداری و … استفاده میشوند.

باتری لیتیومی انواع مختلفی مانند لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر دارد ، این باتری‌ها کاربرد خاصی ندارند زیرا معایبشان بیشتر از مضایا است.

باتری لیتیوم یون از باتری‌های پرکاربرد هستند که میتوان به راحتی پر سوپرمارکت جتی خریداری کرد ، از باطری های لیتیوم یون بیشتر در وسایل الکترونیکی قابل حمل و در صنعت هوا فضا استفاده ی به عنوان باطری شارژی میشود.

باتری نیکل کادمیوم این باتری به دلیل داشتن معایب زیاد مانند تحمل دمایی بسیار پایین و احتمال انفجار،وزن بیشتر نسبت به آلکالاین ها،سرعت تخلیه شارژ بیشتر اشاره کرد ، برای مصارفی که نیاز به ولتاژ بالا دارند مناسب می باشد این باتری مناسب برای دفع در طبیعت نیستند زیرا باعث آسیب به محیط زیست میشوند.

باتری نیکل هیدرید فلز نسبت به نوع نیکل کادمیوم ۳ برابرظرفیت بیشتری دارند این باتری ببشتر در قایق ، روشنایی اصطراری ، دوچرخه برقی و … استفاده میشود زیرا که نرخ دشارژی پایینی دارند و همچنین دارای قابلیت شارژ مجدد هستند ، این باتری به باطری نیکل کادمیوم شباهت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا